TouchMix 30 Pro – mikser cyfrowy

Najczęściej polecany w grupie kompaktowych mikserów cyfrowych QSC TouchMix-30 Pro posiada właściwości oraz funkcjonalność, które usatysfakcjonują większość wymagających profesjonalistów branży dźwiękowej oraz użytkowników nie posiadających doświadczenia w tej dziedzinie.

TouchMix-30 Pro jest doskonały do użycia przez profesjonalne firmy nagłośnieniowe, muzyków oraz zespoły, a także w salach koncertowych. 32 kanały miksowania (24 mikrofonowe/liniowe, 6 liniowych, stereo USB) oraz 16 wyjść zapewniają ogromną elastyczność w zarządzaniu sygnałami audio w bardzo szerokim zakresie aplikacji.

WYSOKA JAKOŚĆ DŹWIĘKU

Posiada profesjonalnej jakości przedwzmacniacze mikrofonowe Class-A, najwyższej jakości konwertery. W przeprowadzonych testach mikser TouchMix-30 Pro może konkurować z mikserami wielokrotnie droższymi poprzez zapewnienie dziewiczą jakość sygnału audio.

ŁATWA OBSŁUGA

Zespół konstruktorów miksera TouchMix przyjął od samego początku założenie zapewnienia intuicyjnego wykonywania operacji i prostej nawigacji, które są łatwo rozumiane przez mniej doświadczonych użytkowników i szybkie do obsługi przez profesjonalistów – a wszystko to bez obniżenia wydajności pracy i ograniczenia możliwości. W efekcie mikser TouchMix-30 Pro jest ekstremalnie łatwy do nauki i następnie obsługi. Wiele funkcji TouchMix, takich jak EQ, kompresory, bramki i limiter posiadają tryb działania Advanced Mode, który zapewnia kontrolę nad wszystkimi parametrami lub tryb Simple Mode, który oferuje tylko najbardziej istotną kontrolę pracy.

PRESETY

TouchMix-30 Pro posiada obszerną bibliotekę presetów kanałów. Nie są to typowe, ogólne, czy pasujące do wszystkiego ustawienia opracowane w studiu nagraniowym. Inżynierowie dźwięku live o bogatym dorobku i doświadczeniu spędzili miesiące w warunkach koncertowych i współpracując z muzykami, korzystając ze wszelkiego typu instrumentów, popularnych mikrofonów i przetworników, a także różnego rodzaju systemów głośnikowych, aby przygotować kompleksową bibliotekę ustawień, które są w szczególny sposób dedykowane do użycia w przypadku systemów nagłośnieniowych live w zakresie zarówno muzyki, jak również współpracy z głosem. Nawet najbardziej doświadczeni operatorzy przekonają się, że te presety pozwolą im uzyskać świetne brzmienie miksów w rekordowym czasie.

KREATORY

Anti-Feedback Wizard pozwala operatorowi „przedzwonić” system przy użyciu 12 regulowanych filtrów notch, które są dostępne na wszystkich 16 wyjściach. Room Tuning Wizard zapewnia wsparcie operatorowi podczas dokonywania ustawień korekcji oraz ostatecznego dostrojenia systemu głośnikowego do danych warunków akustycznych. Effect Wizard prowadzi użytkownika przez procedurę wyboru i przypisania odpowiednich efektów, które są dostępne w sześciu wbudowanych procesorach efektów – każdy starannie opracowany i dostrojony do zapewnienia charakteru oraz jakości dźwięku live, na którym to zależy inżynierom dźwięku. Ostatecznie, Gain Wizard stale monitoruje i wskazuje przeciążenie wejść, zapewniając jednocześnie sposoby właściwego ustawienia trymerów wzmocnienia sygnałów.

FUNKCJA KOPIUJ I WKLEJ

Funkcja Copy And Paste umożliwia łatwe kopiowanie ustawień EQ, kompresora, bramki, całego kanału, a nawet całego miksu i wklejenie tych ustawień w wybranym przez nas miejscu, w tak prosty i wygodny sposób, jak byśmy to robili w ulubionym procesorze tekstowym.

SCENY

Sceny użytkownika z ustawieniami miksera mogą być zapamiętywane lub wywoływane zarówno z pamięci wewnętrznej, jak również USB. W zależności od potrzeb użytkownika mogą one również zawierać lub nie poziomy miksu głównego oraz miksów aux.

ANALIZATORY (RTA)

W mikserze TouchMix-30 dostępne są dwa analizatory czasu rzeczywistego (RTA). Jeden RTA może być wyświetlany wraz z korektorem barwy dowolnego aktualnie wybranego kanału wejściowego lub wyjściowego. Drugi, niezależny RTA może być przypisany do prezentowania sygnału audio dowolnego wyjścia, szyny Cue lub wejścia mikrofonu Talkback. Obydwa analizatory mogą być wyświetlone na ekranie miksera lub na zewnętrznym tablecie.

MIKSY AUX

Wykonawcy są coraz bardziej wymagający w zakresie miksów monitorowych. Nie tylko poszczególni muzycy chcą mieć swój własny miks, ale też wzrasta wykorzystanie monitorowania dousznego (IEM), co pociąga za sobą konieczność zapewnienia stereofonicznych miksów Aux. W celu sprostania tym oczekiwaniom, TouchMix-30 Pro oferuje 14 szyn Aux. Wszystkie szyny Aux mogą być połączone do pracy w trybie stereo, a dodatkowo miksy 11/12 oraz 13/14 posiadają dodatkowe wyjścia, które mogą bezpośrednio zasilać przewodowe monitory douszne.

GRUPY

TouchMix-30 Pro posiada osiem grup DCA oraz osiem grup Mute, a także osiem podgrup z parametrycznym EQ oraz kompresorami. Osiem szyn Aux może również działać jako miksy matrycowe z wyjściem głównym oraz podgrupami, które są dostępne oprócz kanałów wejściowych.

DAW

TouchMix-30 Pro ma wsparcie dla Core Audio i jest w stanie zapewnić wejścia i wyjścia audio dla większości programów DAW pracujących na komputerach Mac®.

NAGRYWANIE WIELOŚCIEŻKOWE

TouchMix-30 Pro pozwala na rejestrowanie 32 ścieżek audio bezpośrednio na zewnętrznym twardym dysku USB – bez konieczności używania komputera. Wszystkie wejścia oraz miks stereo są zapisywane w 32-bitowym formacie Broadcast Wave. Zapisane ścieżki mogą być następnie odtwarzane i zgrywane na mikserze lub też zaimportowane do większości programów DAW w celu dokonania dograń oraz post-produkcji.

KOMPAKTOWOŚĆ

Obecność interfejsu użytkownika w postaci unikalnego i funkcjonalnego ekranu dotykowego sprawia, że TouchMix-30 jest kompletną i w pełni wyposażoną cyfrową konsoletą mikserską, a do tego tak małą, że możemy przenosić ją w bagażu podręcznym lub też można ją zamontować w racku (z użyciem opcjonalnego zestawu akcesoriów). Kolorowy, graficzny ekran wielodotykowy przedstawia i zapewnia dostęp do parametrów miksu. Parametry miksera mogą być regulowane na ekranie lub też za pośrednictwem fizycznych enkoderów obrotowych. Dostęp i kontrola często używanych funkcji są możliwe za pośrednictwem przycisków sprzętowych.

ZDALNA KONTROLA

Możliwa jest w pełni bezprzewodowa zdalna kontrola miksera za pośrednictwem tabletów iOS oraz Android i łączności Wi-Fi. Możliwe jest też równoczesne korzystanie z wielu urządzeń w celu powielenia funkcji miksera i zapewnienia kontroli wszystkich funkcji. Jeśli zachodzi taka potrzeba, operator może ograniczyć uprawnienia danego urządzenia do kontroli tylko określonych miksów. Mikser zapewnia też wsparcie dla osobistych miksów monitorowych przy wykorzystaniu smartfonów iOS oraz Android, z kontrolą z poziomu aplikacji ograniczoną przez operatora miksera do poziomu sygnału miksu, a w przypadku aplikacji na tabletach, dane urządzenie może być ograniczone do określonych miksów.

DANE TECHNICZNE

32 wejścia (24 mikrofonowe/liniowe, 6 liniowych, 1 stereo USB odtwarzania).
10-calowy kolorowy, wielodotykowy ekran pojemnościowy stanowiący graficzny interfejs użytkownika, który jest połączony z fizycznymi kontrolerami w celu zapewnienia szybkiej i intuicyjnej obsługi.
Intuicyjne wykonywanie operacji – proste dla nowicjuszy, szybkie dla profesjonalistów.
Ponad 120 presetów ustawień kanałów o charakterze live – szybki wybór ustawień dla szerokiego zakresu źródeł sygnałów oraz instrumentów.
Wbudowane rozwiązania: Anti-Feedback, Room Tuning oraz kreatory wzmocnienia sygnałów oraz ustawień efektów.
Rozbudowany i kompleksowy wbudowany system pomocy i wsparcia dla użytkownika.
4-pasmowy w pełni parametryczny korektor barwy, filtry górno- oraz dolnoprzepustowy ze zmiennymi ustawieniami na wszystkich kanałach wejściowych.
Efekty: Gate, Compressor oraz Delay na wszystkich kanałach wejściowych.
Wszystkie wyjścia posiadają 1/3 oktawowy korektor graficzny oraz 6-pasmowy korektor parametryczny, a także limitery, linie opóźniające oraz 12-pasmowe filtry Notch.
Osiem podgrup z 6-pasmowym w pełni parametrycznym EQ, filtrami górno- oraz dolnoprzepustowymi ze zmiennymi ustawieniami oraz limiterem. Mogą być łączone w tryb stereo.
8 grup DCA; 8 grup Mute, 8 podgrup.
Wbudowane dwa analizatory czasu rzeczywistego (Real Time Analyzer – RTA).
Sześć profesjonalnej jakości stereofonicznych procesorów DSP plus efekt Pitch Corrector.
Touch-and-Route Patch Matrix dla łatwego przypisywania wejść na kanały miksera.
Funkcja Copy oraz Paste ułatwiająca powielanie miksów, kanałów, EQ, efektów dynamicznych i wielu innych.
Miksy monitorowe: 14 miksów mono, które mogą być parowane w tryb stereo. Dwie pary Auxów mogą bezpośrednio zasilać przewodowe monitory douszne (IEM).
Rejestrowanie i odtwarzanie wielościeżkowych plików wave (32 ścieżki) przy użyciu zewnętrznego dysku twardego. Możliwość rejestrowania wszystkich kanałów wejściowych oraz wskazanej przez użytkownika pary wyjść stereo.
Współpraca z większością programów DAW zainstalowanych na komputerach Mac®.
Zdalna kontrola za pośrednictwem urządzeń mobilnych z wykorzystaniem łączności Wi-Fi.
Możliwość montażu rack z użyciem opcjonalnego zestawu akcesoriów.

CECHY PRO

TouchMix-30 Pro oferuje znacznie więcej niż tylko powiększoną liczbę kanałów w odniesieniu do modeli TouchMix-8 oraz TouchMix-16. Znajdziemy w nim szereg dodatkowych nowych właściwości „Pro”, wśród których należy wyróżnić:

Duży (10-calowy) wielodotykowy ekran pojemnościowy, który posiada więcej wyświetlanych informacji, a także zapewnia lepszą i wygodniejszą kontrolę
Kreatory Anti-Feedback oraz Room Tuning upraszczają złożone zadania związane z korekcją barwy
Dwa analizatory czasu rzeczywistego (RTA) zapewniają natychmiastowe prezentowanie charakterystyki brzmieniowej kanału oraz wpływu akustyki pomieszczenia
Matryca krosownicza Touch-and-route Patch Matrix umożliwia łatwe „powielanie” i przypisywanie wejść
Osiem podgrup z 6-pasmowym, w pełni parametrycznym EQ, filtrami górno- i dolnoprzepustowymi ze zmiennymi ustawieniami oraz limiterem, które mogą być połączone w tryb stereo
32-kanałowe bezpośrednie rejestrowanie/odtwarzanie z wykorzystaniem zewnętrznego dysku twardego, a także odtwarzanie występów bez konieczności użycia komputera
32-kanałowy interfejs DAW dla komputerów Mac® pozwala na dwukierunkowe przekazywanie sygnałów I/O z popularnymi programami typu workstation
Bezpośrednie odtwarzanie MP3 z USB

DUŻO WIĘCEJ

Dodatkowo TouchMix-30 Pro oferuje znacznie więcej niż to, czego możemy oczekiwać i wymagać od miksera z serii TouchMix:

24 przedwzmacniacze Class-A zapewniają wierny sygnał audio studyjnej jakości 
Ponad 120 presetów dla instrumentów live, mikrofonów oraz innych źródeł audio przygotowanych w środowisku live i zapewniających gotowe do miksowania ustawienia kanałów
Wszystkie wyjścia posiadają 1/3 oktawowy korektor graficzny oraz 6-pasmowy parametryczny EQ, a także limitery, linię opóźniającą oraz 12-pasmowe filtry notch
14 miksów mono może być parowanych w tryb stereo, podczas gdy dwie pary Auxów mogą bezpośrednio zasilać przewodowe monitory douszne (IEM)
Sześć stereofonicznych procesorów efektów oraz efekt pitch-correct zapewniają studyjnej jakości przetwarzanie sygnału, bez zmniejszania liczby auxów lub dodatkowych kanałów

AKCESORIA

Dostępne są następujące akcesoria dla miksera TouchMix-30 Pro:

torba transportowa TouchMix-30 Pro
pokrowiec TouchMix-30 Pro
zestaw montażowy rack TouchMix-30 Pro
oparcie dla tabletu TouchMix-30 Pro